گل نیلوفر

تاریخچه گل نیلوفر :

گل نیلوفر که با نام “مورنینگ گلوری” در دنیا شهرت دارد گونه ای گیاه چند ساله از جنس Ipomoea در خانواه Convolvulaceae بومی نواحی گرمسیری دنیای بویژه مکزیک، آمریکای مرکزی و جنوبی میباشد و به طور گسترده ای در سایر نقاط جهان کشت میشود.

مشخصات گیاه‏شناسى:

این گیاه در طول رشد میتواند به ۲ تا ۴ متر بلندی برسد. دارای برگ های مرتب مارپیج ۳ تا ۷ سانتی متری با دمبرگ بلند ۱٫۵ تا ۶ سانتی متری است. گل ها به شکل ترومپت حدود ۴ تا ۹ سانتی متر قطر دارند و اغلب به رنگ آبی با مرکز سفید و زرد طلایی میباشند.برخی این گیاه را به علت سرعت بالای رشد و تولید بذر شگرف آن به عنوان علف هرز مهاجم می شناسند. این گیاه بالا رونده و سریع الرشد دارای ساقه نرم تا نیمه خشی، برگها بیضی تا قلبی شکل به رنگ سبز و نوک باریک است. گلهای آن شیپوری شکل آن در تابستان تا اوایل پاییز ظاهر می شوند.

نور:

نیلوفر پیچ نیازمند نور آفتاب کامل برای گلدهی میباشد. این گیاه به خاک با رطوبت متوسط و به خوبی زهکشی شده نیاز دارد. هرچند میتواند تا حد کمی خشکی را تحمل نماید. از نظر دمایی آب و هوای معتدل را میپسندد ولی در مناطق با آب و هوای گرمسیری نیز رشد میکند.حداقل دمای قابل تحمل آن صفر درجه سانتیگراد می باشد. این گیاه نیاز به قیم دارد و تا زمانی که رشد آن کامل نشده باید مرتب آبیاری شود.

ازدیاد گل نیلوفر:

گل نیلوفر پیچ از طریق کاشت بذر در بهار یا تهیه قلمه نرم در تابستان امکان پذیر است.

هشدار:

هیج یک از اجزاء این گیاه نباید به صورت خوراکی مصرف شوند. دانه های این گیاه معمولا دارای خواص توهم زا بوده و به عنوان آمید اسید D-lysergic، یا LSA شناخته می شود. همچنین این دانه ها حاوی گلیکوزیدهایی است که ممکن است انسان در صورت مصرف دچار تهوع شود.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست